Пластикова загроза: Як індивідуальні дії можуть змінити майбутнє

Майбутнє без пластику?

Наскільки серйозною проблемою є забруднення пластиком, як його можна зменшити та чи можливе чи бажане майбутнє без пластику?

Майбутнє без пластику не є ані реалістичним, ані бажаним. Але світ має прагнути до майбутнього різкого скорочення споживання пластику та усунення забруднення пластиком.

Ця стаття пояснює масштаби та природу проблеми пластикових відходів, а також політичні бар’єри для її вирішення.

Чому використання пластику настільки поширене?

Пластик використовується так часто, тому що він надзвичайно універсальний, більше ніж будь-який інший матеріал. Його можна використовувати майже для будь-якої програми, яку тільки можна уявити. Він пропонує величезну гнучкість у кольорі, міцності, формі, вазі та довговічності. Він також дуже дешевий, оскільки його виробляє субсидована промисловість викопного палива.

Пластик має багато застосувань, крім виробництва споживчих товарів, таких як електроніка, побутова техніка, автомобілі та іграшки. Він пропонує важливі гігієнічні застосування за допомогою одноразового одягу, наприклад хірургічних рукавичок і масок для обличчя, або як упаковка для захисту крихких або швидкопсувних предметів, таких як продукти харчування та медичні приладдя, від забруднення. Він також використовується для підвищення безпеки, маючи застосування в усьому, від велосипедних шоломів до електроізоляції.

Однак забруднення пластиком є однією з найбільших загроз, з якими стикається світ. Згідно з програмою ООН з навколишнього середовища, на пластик припадає майже 85% забруднення моря, в океані близько 75-199 мільйонів тонн. Очікується, що протягом наступних 20 років виробництво пластику подвоїться.

Забруднення пластиком становить серйозну загрозу для біорізноманіття, особливо для морського життя, оскільки його можна легко проковтнути, що призводить до задухи, травм, отруєння або голоду морських тварин.

Пластикові відходи також можуть блокувати природні водні шляхи, забруднюючи воду та порушуючи природний потік. І очікується, що масштаб забруднення пластиком різко зросте протягом наступних десятиліть, якщо не буде вжито термінових глобальних заходів. Якщо ця траєкторія збережеться, то, за оцінками, до 2050 року в океані буде більше пластику, ніж риби (за вагою).

Чому забруднення пластиком сприяє зміні клімату?

Пластик є проблемою не лише для морського та наземного біорізноманіття. Це також безпосередньо сприяє зміні клімату. Зростання виробництва пластику призведе до значного збільшення глобальних викидів парникових газів – з 1,7 Гт (мільярдів тонн) CO₂-еквівалента (CO₂e) у 2015 році до 6,5 GtCO₂e до 2050 року. Міжнародне енергетичне агентство (МЕА) оцінює, що це стане найбільший драйвер попиту на нафту, на який припадає майже 50% зростання попиту на нафту до 2050 року.

Відкрите спалювання пластикових відходів також є основною причиною токсичних викидів. Відкрите спалювання є поширеним явищем у багатьох частинах світу, де бракує налагоджених служб збору та сортування відходів, і це є основним джерелом забруднення повітря.

За оцінками нещодавнього дослідження, проведеного Комітетом ООН з питань клімату високого рівня та Королівською інженерною академією, відкрите спалювання відходів призводить до 11% глобальних викидів сажі. Викиди від твердих відходів, що утворюються на відкритих звалищах і звалищах, складають близько 5-12% загальних глобальних викидів ПГ.

Світ дуже далекий від місця, де він повинен бути. 15% пластику збирають для переробки в усьому світі, і лише 9% фактично переробляються. Тим часом викиди пластикових відходів у водні екосистеми, за прогнозами, зростуть майже втричі до 2040 року без значущих дій. Частини переробної промисловості, тим часом, пов’язані з серйозними порушеннями у сфері праці, дитячої праці та корупції.

Хімія навколо пластику також стає дедалі більш прогресивною, з’являються тисячі видів пластику. Ці види створюють неймовірну складність і значно випередили спроби урядів розробити ефективні схеми переробки.

Чому пластикове сміття все ще продається на міжнародному рівні?

Багато країн все ще експортують свої пластикові відходи до країн, що розвиваються. Протягом багатьох років Європа вдосконалювала практику збору побутових відходів, але все ще експортує відходи до країн, що розвиваються, що є екологічно небезпечною практикою.

Китай був кращим місцем для перевезення пластику та інших видів відходів. Однак у лютому 2017 року Китай запровадив обмеження на типи та якість пластикових відходів, які він прийматиме, через свою Національну ініціативу меча. Це перенаправило потік низькоякісного пластику в інші країни, такі як Індія, Індонезія та Туреччина. Навіть ці країни зараз вводять обмеження.

У 2021 році Базельська конвенція, багатостороння екологічна угода, яка регулює світову торгівлю відходами, запровадила суворі обмеження на експорт пластику. Підписанти конвенції тепер мають право відмовитися від імпорту пластикових відходів і повернути їх країні-експортеру.

Ці події підсилили аргумент, що розвинені країни повинні скоротити виробництво пластику в цілому, краще поводитися зі своїми пластиковими відходами на місцевому рівні та спростити види пластику, який виробляється (щоб полегшити його переробку).

Чому важливо зменшити кількість пластикових відходів?

Пластикові відходи дуже шкідливі для здоров’я людини та дикої природи. Існує понад 700 видів, яким безпосередньо загрожує забруднення пластиком через ковтання. Морські птахи, наприклад, споживають пластикові відходи, які заповнюють їхні шлунки, унеможливлюють їжу та спричиняють голодну смерть.

Пластмаса розпадається на мікропластик, який стає магнітом для забруднюючих речовин в океанах, створюючи концентрацію токсинів. Вони поглинаються морськими мешканцями та проходять весь шлях харчового ланцюга. Вважається, що середньостатистична людина споживає пластикову кредитну картку щотижня.

Мікропластик також може потрапляти в тканини людини через вдихання та поглинання з невідомими, але майже напевно поганими наслідками для здоров’я людини. У країнах із середнім і низьким рівнем доходу, де рівень збору сміття дуже низький, пластикове сміття блокує водні шляхи та є притулком для комарів, сприяючи повеням і хворобам.

Спалювання пластикових відходів призводить до забруднення повітря, що негативно впливає на здоров’я місцевого населення, особливо дітей. Кожні 30 секунд одна людина помирає від хвороби, спричиненої неправильним поводженням з відходами.

Виробництво пластику та відходи дуже шкідливі для навколишнього середовища. Очікується, що до 2040 року рівень викидів парникових газів, пов’язаних із виробництвом, використанням і утилізацією традиційного пластику на основі викопного палива, зросте приблизно до 2,1 гігатонни еквівалента вуглекислого газу (GtCO2e), або 19% світового бюджету вуглецю.

Пластикові відходи також дорогі в утилізації. Орієнтовні глобальні витрати на управління твердими побутовими відходами зростуть з 38 мільярдів доларів США у 2019 році до 61 мільярда доларів США у 2040 році, якщо не буде вжито заходів для вирішення цієї проблеми.

Рекомендовані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *