Пластикове забруднення океанів: вплив та шляхи подолання глобальної проблеми

Пластик давно вважався «чудо-матеріалом», завдяки якому товари та продукти, які живлять наш світ і роблять наше життя простішим, ефективнішим і доступнішим. На жаль, те, як ми утилізуємо пластик, є не чим іншим, як глобальною кризою.

Більшість пластику призначено для використання один раз, а потім викидання. Як наслідок, пластикове забруднення скрізь — від Евересту до Антарктиди, у нашій землі й навіть у новонароджених дітей.

За оцінками, щороку країни світу виробляють близько 350 мільйонів метричних тонн пластикових відходів. Майже п’ять відсотків цього пластику потрапляє у водні шляхи, потрапляючи в наші океани у вигляді 14 мільйонів тонн пластикових відходів щороку, і тенденції тривожні.

Насправді очікується, що до 2040 року обсяг пластикових потоків в океан зросте втричі. За оцінками Всесвітнього економічного форуму, до 2050 року забруднення пластиком може переважити всю рибу в морі.

Забруднення пластиком має руйнівний вплив на морське життя, не кажучи вже про прибережні засоби існування та туризм. Тим часом вплив мікропластику на здоров’я людини та безпеку харчових продуктів тільки починає розкриватися.

Компанії також відчувають наслідки різкої зміни настроїв щодо одноразового пластику, оскільки все більше споживачів обирають екологічно чисті товари та продукти.

Як циркулярна економіка допомагає зменшити викиди пластику в океані

У відповідь на зростаюче спустошення забруднення пластиком і підтримку Екологічної асамблеї ООН (UNEA) у березні 2022 року 175 країн проголосували за розробку юридично обов’язкової глобальної угоди щодо пластику до 2024 року.

На сьогоднішній день це було важким завданням і процесом, на одному періодичному засіданні Міжнародного комітету з ведення переговорів (INC) уже досягнуто певного прогресу. Але як годинник цокає, ООН, політики, лідери компаній і незліченна кількість зацікавлених сторін перебувають під тиском, щоб висунути сильний глобальний договір, який розглядає не лише екологічні та соціальні зовнішні фактори та міркування надлишкового виробництва, використання та забруднення пластику, але й але також і наслідки управління.

У той час як INC готується знову зібратися в Парижі, Франція, з 29 травня по 2 червня 2023 року для просування вперед щодо рішень щодо структури та положень майбутнього інструменту, одна річ очевидна. Більшість прихильників вважають, що глобальна угода щодо пластику, яка може вийти за межі риторичних зобов’язань і здійснити реальні, значущі та трансформаційні зміни, має стосуватися всього життєвого циклу пластику, від видобутку викопного палива до відходів, що вийшли з експлуатації.

UNEA називає співпрацю між секторами — між урядами, компаніями, фондами, неурядовими організаціями та іншими — ключовим фактором досягнення значного, стійкого впливу. Але які рішення запровадять ці зацікавлені сторони, щоб змінити тенденцію до океанського пластику?

Циркулярна економіка, яка ґрунтується на принципах скорочення, повторного використання та переробки (у такому порядку), є критично важливою основою для створення систем, необхідних для зміни контрольних точок і більшого довготривалого стійкого впливу.

Опублікована Секретаріатом INC минулого місяця попередня версія документа, який буде інформувати про обговорення на другій сесії INC у березні, окреслює елементи, які потенційно можуть бути включені до міжнародної угоди щодо пластмас. Варіанти «базуються на комплексному підході, який стосується повного життєвого циклу пластику», і вказують на кілька основних зобов’язань, отриманих із поглядів і повідомлень держав-членів, і включають, зокрема:

 • Поступове припинення та/або скорочення пропозиції, попиту та використання первинних пластикових полімерів;
 • Заборона, поступова відмова та/або скорочення використання проблемних пластикових виробів, яких можна уникнути;
 • Заборона, припинення та/або скорочення виробництва, споживання та використання хімічних речовин і полімерів, що викликають занепокоєння;
 • Зменшення мікропластику;
 • Посилення управління відходами;
 • Сприяння дизайну круговості;
 • Заохочення «зменшення, повторного використання та ремонту» пластикових виробів і упаковки;
 • Покращення цілісності необхідного пластику, щоб зробити його безпечнішим і міцнішим для тривалого використання;
 • Переконайтеся, що пластикові вироби легше зламати та переробити на щось інше, придатне для використання;
 • Сприяння використанню безпечних і стійких альтернатив і замінників;
 • Усунення виділення та викиду пластику у воду, ґрунт та повітря.

Рекомендовані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *