Європа є одним з найбільш лісистих регіонів світу – близько 40% її території вкрито лісами. Завдяки своїй площі та відносно екстенсивному управлінню порівняно з іншими типами земель, ліси відіграють важливу роль у природі Європи, утримуючи більшість наземних видів тварин, рослин і грибів, що є в Європі.
Ліси…
- діють як поглиначі вуглецю, видаляючи вуглекислий газ з атмосфери та зберігаючи його в рослинах і ґрунтах, таким чином пом’якшуючи зміну клімату.
- є джерелом чистої води.
- також є джерелом відновлюваної сировини.
- зменшити ризик стихійних лих, таких як зсуви та повені.
- сприяти продовольчій безпеці, допомагаючи підтримувати екологічні умови, необхідні для сільськогосподарського виробництва.
- стабілізувати ґрунт, запобігти ерозії, збільшити здатність землі накопичувати воду та помірні температури повітря та ґрунту.
- надавати екосистемні послуги, такі як захист від зсувів і лавин, регулювання води, відпочинок і пом’якшення кліматичних змін.
- роблять внесок у національну економіку та забезпечують зайнятість.
За останні десятиліття динаміка лісів змінилася. Зростаючий і часто взаємопідсилювальний тиск впливає на їх загальне функціонування та здатність надавати різноманітні екосистемні послуги. Незважаючи на покращення європейських тенденцій здоров’я лісів, більшість лісів є вразливими до забруднення повітря та води, втрати середовища існування та біорізноманіття та зараження міських територій.
Ліси допомагають нам боротися зі зміною клімату
Ліси відіграють важливу роль як у пом’якшенні наслідків зміни клімату, так і в адаптації до них. Європейські ліси є важливим поглиначем вуглецю, що вловлює викиди. Зараз ліси ЄС поглинають близько 10% загальних викидів ЄС.
У той же час ліси мають вроджену здатність відновлюватися та адаптуватися до пошкоджень, збурень і погодних впливів — ця здатність робить їх чудовим союзником у протистоянні згубним наслідкам зміни клімату.
Здорові ліси, готові до наслідків зміни клімату?
Лісові екосистеми відіграють важливу роль у підтримці біорізноманіття та забезпечують багато переваг для нашого власного добробуту, допомагаючи забезпечити чисте повітря та воду, регулюючи екстремальні погодні умови, а також забезпечуючи відпочинок. Однак ліси намагаються впоратися з різкими змінами за останні десятиліття, які зробили їх більш вразливими до хвороб, шкідників і втрати біорізноманіття.
Два брифінги EEA: «Європейські лісові екосистеми: ключові союзники в сталому розвитку» та «Як справи з європейськими лісовими екосистемами?» надають останній стан і тенденції щодо стану європейських лісів. Вони також надають пояснення зусиль ЄС щодо підвищення стійкості лісових екосистем.